Jak na stavbu rodinného domu?
1) Potřebujete vhodný pozemek vyčleněný pro zástavbu. Pokud jde o zemědělskou půdu, je nutné požádat stavební úřad, který musí provést změnu. Počítejte s tím, že vaše žádost může být zamítnuta. Nemá-li stavební pozemek vybudované sítě a přístupové komunikace je nutné počítat s jejich výstavbou a tvoří jednu z podmínek pro získání stavebního povolení.
2) Na návrh rodinného domu najměte dobré architekty a projektanty. Sdělte jim vaše požadavky a přání, jak by měla stavba vypadat. Jako zadavatelé projektu nejste povinni se nechat tlačit do něčeho, co se vám vyloženě nelíbí. Hlavní slovo máte Vy.
3) Před začátkem celé stavby musíte mít sehnané stavební povolení od stavebního úřadu. Vždy se informujte předem na příslušném úřadě, než vůbec se stavbou začnete. Vyhnete se tím mnohým nepříjemnostem a ztrátám času.
4) Zvolte si osobu zhotovitele. Tato osoba vám bude zodpovědná za celou stavbu vašeho rodinného domu. Musíte však mít však se zhotovitelem sepsanou smlouvu. Zhotovitele je dobré si vždy předem ověřit a zhlédnout jejich předchozí činnost. Pozor si dávejte na doporučení od přátel nebo rodinných příslušníků, která mohou být mylná, a je nutné si vše předem ověřit. Zhotovitelů můžete mít samozřejmě najato i více. Každý odpovídá za svou práci samostatně. Nezapomínejte napsat do smlouvy konečnou cenu díla, dobu záruky díla (3 roky u stavebních prací), zádržné (část ceny za dané dílo bude zaplacena například po vyprchání reklamační doby), termíny (data kdy má zhotovitel dokončit projekt) a možnost odstoupení od smlouvy (časové prodlení nebo porušení povinností vyplívajících ze smlouvy). Smlouvu je vhodné konzultovat s právníkem. Nedoporučujeme obcházet odbornou právní pomoc, protože vás to může nakonec stát nemalé časové a hlavně finanční potíže. Správně sepsaná smlouva je prostě správný základ všeho.