Burčák
Burčák neboli, jak můžete občas také slyšet, mléko starců, si buď zamilujete nebo jej rádi jednoduše nemáte. Na vině je jeho charakteristická sladká ale přitom nakyslá chuť s bublinkami. Burčák vzniká jako produkt při výrobě vína. Nejčastěji se vyrábí z bílých hroznů. Abyste poznali, zda je burčák opravdu kvalitní, zaměřte se na jeho barvu, která by měla být lehce zakalená a struktura hustá, jako kvalitní džus. Prvotřídní bílý burčák má zelenožlutou až zlatavou barvu.
Podle zákona by měl obsahovat minimálně 1 % alkoholu, když je ale chuťově nejlepší, toto množství se pohybuje mezi 4–6 %. Dávejte si při jeho nákupu velký pozor, protože velká spousta obchodníků se snaží na jeho prodeji vydělat co nejvíc to jde, a tak přistupují k různým variantám jeho úpravy. Pokud si všimnete, že jeho barva začíná být spíše hnědá, raději se bez něho obejděte, protože se jedná o projev toho, že byl tento burčák vyroben z plesnivého ovoce. Dalším trikem je ředění vodou, což jednoduše poznáte podle jeho světlosti.
Výroba tohoto alkoholického nápoje ale rozhodně není žádný med. Někdy se může jednat o hotové dobrodružství. Vše začíná lisováním hroznů na mošt, který se nechá kvasit. Kvašení mají na svědomí kvasinky, které se nacházejí ve vinných hroznech přirozeně. Abychom si tento proces kvašení přiblížili, prozradím vám, že dochází k přeměně cukrů na alkohol. Když dojde k tzv bouřlivému překvašení, jehož produktem je právě burčák, přichází další etapa, z níž vzejde už finální produkt, kterým je víno. A teď nastává to dobrodružství. Vinaři mají totiž jen hodinu na to, než dojde k druhotnému kvašení. Na burčák tak klidně čekají přes noc až do ranních hodin. Musí si ale dávat velký pozor na to, aby měli dostatek kyslíku, protože při přeměně na alkohol se uvolňuje také kysličník uhličitý. I když se jedná o kvašený nápoj, jeho chuť by ale neměla být kvasinkami cítit ve velké míře. Právě naopak. Měli byste cítit i chuť samotných hroznů.
Tradičním pořekadlem je, že by měl člověk správně vypít tolik burčáku, kolik má v těle krve. Jeho účinky na naše zdraví v podobě blahodárných účinků na naše srdce, pomoci při potížích se slezinou nebo vysokému obsahu vitamínu B, jsou sice skvělé, ale po pravdě řečeno nevím, jak by vaše tělo na takovou dávku reagovalo